National Championship Roll of Honour

 

  Singles Pairs Triples Fours
1985 Martin Walker Staffordshire    
1986 Peter Smith Staffordshire

L Cooper

G Fowler

Stafforshire
1987 Malcom Follis West Midlands

Barry Russell

Laura Pond

Cheshire

Barry Russell

Laura Pond

Dennis Leather

Cheshire

Gary Brown

Gary Moore

John Clayton

David Clayton

West Midlands
1988 Steve Allman Cheshire

Steve McAllister

Jason Lockett

Cheshire

Malcolm Follis

Bob Weafer

Simon Willies

West Midlands

John Clark

Jason Cornes

Alan Fray

Trevor Whittaker

Cheshire

1989

Geoff Lee Cheshire

Phyllis Wilkinson

Derek Watkinson

Merseyside

Gary Brown

John Clayton

David Clayton

West Midlands

John Clark

Jason Cornes

Alan Fray

Trevor Whittaker

Cheshire
1990 Gary Brown West Midlands

Steve McAllister

Jason Lockett

Cheshire

Gary Brown

John Clayton

David Clayton

West Midlands

Harry Lockett

Gaynor Buchanan

Carol Beechall

Craig Beechall

Cheshire
1991 Gary Brown West Midlands

Elaine Brereton

Rob Brereton

Essex

Mike Tandy

Bill Kinchin

Simon Willies

West Midlands

Eric Cooper

Gordon Gundy

John Withnall

Carol Withnall

Cheshire
1992 Ian Williams Cumbria

Colin Weaver

Grahem Gardiner

West Midlands

Gary Brown

John Clayton

David Clayton

West Midlands

Andy McGraw

Bernard Stanway

D Beardsmore

Nick Ratcliffe

Staffordshire
1993 Steve McAllister Cheshire

Mike Noon

Stuart Goodwin

Cheshire

Dave West

Lee Woodfield

Chris Bergin

West Midlands

Geoff McEvoy

Arthur Punsham

Ron Davies

Barry Davies

Merseyside
1994 Tim Godman Buckinghamshire

Ken Green

Maurice Langford

Lancashire

Andy Marshall

Ian Howells

Lee Savage

Cheshire

Chris Bergin

Gerald Lyndon

Dave West

Sheila West

West Midlands
1995 Dave Coultas Humberside

Peter Lord

David Barlow

Lancashire

Steve McAllister

Chris Hopkins

Neil Hughes

Northamptonshire

George Clarke

Mick Murrell

John Aggas

Carol Aggas

Norfolk
1996 Alan Evans Merseyside

Ian Jones

Mike Dale

Staffordshire

Chris Shakeshaft

Warwick France

Stan Shore

Shropshire

Terry Whiteworth

Ken Green

Maurice Langford

Derek Kirkham

Lancashire
1997 Graham Craig London

Andy McGraw

D. Beardsmore

Staffordshire

Andy McGraw

D. Beardsmore

Nick Ratcliffe

Staffordshire

Pat Gittens

Jim Gittens

Jody Frampton

Len Frampton

Kent
1998 Andrew Cowlin Somerset

Chris Shakeshaft

Warwick France

Shropshire

Karen Flowers

David Flowers

Andrew Flowers

West Midlands

Alan Rabjohn

Andrew Nicholson

Geoff Parham

David Redfearn

Dorset
1999 Dave Coultas Humberside

Keith Hanley

David Harris

West Midlands

Jody Bright

Jill Wood

Jim Wood

Hampshire

Steve Vallor

Laurence Clinnock

John Bamborough

Jody Bright

Hampshire
2000 Andy Flowers West Midlands

Paul Goodman

Jody Bright

Hampshire

Richard Payne

Craig Hall

Dave Hall

Worcestershire

Dennis Leather

Geoff Lee

Stuart Goodwin

Michael Noon

Cheshire
2001 Phillip Mills Hampshire

Paul Goodman

Jody Bright

Hampshire

Tim Goodman

Chris Hopkins

John Manley

Northamptonshire

Paul Goodman

Neil Hedges

Barry Hedges

Jody Bright

Hampshire
2002 Gareth Stanway Staffordshire

Dave Hall

Craig Hall

Worcestershire

Ben Lainton

Ben Barham

Phil Atkins

Somerset

Geoff Cross

Trevor Brown

Roger Wiggins

Dave Wiggins

Oxfordshire
2003 Trevor Brown Oxfordshire

Dave Hall

Craig Hall

Worcestershire

Gerald Potter

Christine Turner

John Turner

Norfolk

Carol Jackson

Terry Payne

Barrie Fitch

Keith Hawkins

West Sussex
2004 Chris Grocott Shropshire

Pauline Lowe

Stuart Lowe

Essex

Kyle McGowan

Malcom Rollings

Marc Lancaster

West Sussex

Michelle Fitzgerald

Reg Wagner

John Rycraft

Tim Rycraft

Kent
2005 Steve McAllister Buckinghamshire

Paul Goodman

Jody Bright

Hampshire

Simon Pridham

James Smith

Lee Toleman

Devon

John Clayton

Tony Woodbridge

Keith Alders

Michael Tandy

West Midlands
2006 Phil Atkins Devon

Trevor Brown

Matthew Smith

Oxfordshire

Brian Smith

Matt Lawson

Leigh Hall

Northamptonshire

Matt Smith

Trevor Brown

Roger Wiggins

Dave Wiggins

Oxfordshire
2007 Simon Pridham Devon

Michael Keevil

Dave Wiggins

Oxfordshire

Simon Pridham

James Smith

Lee Toleman

Devon

Marlene Neems

Kevin Goodman

Harley Neems

Steve McAllister

Buckinghamshire
2008 Barry Hedges Essex

Keith Alders

Matt Smith

West Midlands

Gareth Hill

Michael Ivings

Phil Atkins

Devon

Steve Burrows

Steve Proctor

Brandon Whittaker

Ste Tinsley

Cheshire
2009 Trevor Brown Oxfordshire

Nick Tideswell

Gareth Stanway

Staffordshire

Scott Follis

David Harris

Malcolm Follis

West Midlands

Allan Williams

Chris Shakeshaft

Warwick France

Chris Williams

Shropshire
2010 Lee Toleman Devon

Simon Pridham

Lee Toleman

Devon

David Hayward

Tom Millership

Jon Pitcher

Warwickshire

Allan Williams

Chris Shakeshaft

Warwick France

Chris Williams

Shropshire
2011 Dominic Reed Essex

Warwick France

Allan Williams

Shropshire

Alan Jones

Nick Tideswell

D Beardsmore

Shropshire

Julian Bradbury

Mike Keevil

Les Woodward

Roger Wiggins

Oxfordshire
2012 Craig Burgess Essex

Nick Tideswell

Chris Williams

Shropshire

Ed Sawbridge

Chris Weston

Chris Hopkins

Northamptonshire

Chris Kearns

Nick Tideswell

Martin Simcock

Glyn Beresford

Shropshire
2013 Jason Mclean Hampshire

Allan Williams

Alan Jones

Shropshire

Simon White

James Neal

Gareth Stanway

Cheshire

Geoff Cross

Tim Cross

Gareth Davies

AJ Brown

Oxfordshire
2014 Roger Wiggins Oxfordshire

Allan Williams

Alan Jones

Shropshire

Bronagh Malone

James Smith

Lee Toleman

Devon

Ed Sawbridge

Leigh Hall

Chris Weston

Chris Hopkins

Northamptonshire
2015 Ryan Knight Gloucestershire

Bronagh Toleman

Lee Toleman

Devon

Roger Wiggins

Gareth Davies

AJ Brown

Oxfordshire

Tom Westlake

Luke Jolly

Ed Dyer

Karen Watson

Cornwall
2016 Jon Pitcher West Midlands

Ben Render

Danny Langdon

North Yorkshire

Barry Hedges

Adam Sultana

Matt Dillon

Essex

Stephen Proctor

Martin Walker

Simon White

Keith Lackford

Cheshire
2017 Ryan Knight Gloucestershire

Jon Pitcher

Craig Strong

West Midlands

Simon White

Adam Smith

Grant Soller

Cheshire

Ross Dunkley

Craig Strong

Allan Williams

Nick Tideswell

West Midlands
2018 James Trott Devon

Mike Clancy

Ben Holbrook

Cheshire

Tom Clough

Steve Holdsworth

Ryan Knight

Gloucestershire

Ross Dunkley

Craig Strong

Allan Williams

Adam Easthope

West Midlands
  Under 18's Woodbridge Under 18's Mixed Fours
1992 Karen Flowers West Midlands    
1993 Lisa Smelt Shropshire
1994 Simon Pridham Devon
1995 Steven Redhead Cambridgeshire
1996 Neil Robinson Essex
1997 Roger Wiggins Oxfordshire
1998 Marc Stones Worcestershire
1999 Craig Strong Warwickshire

D Hall

C Hall

G Hall

M Stones

Worcestershire
2000 Rober Ridings West Midlands

S Tinsley

V McEgan

K Smith

F Moses

Merseyside
2001 Chris Willies West Midlands

L Fletcher

T Hopkins

C Hopkins

J Manley

Northamptonshire
2002 Matthew Seddon Lancashire

P Hall

G Hall

D Hall

C Hall

Worcestershire
2003 Anthony Faultley Essex

B Sparling

G Wood

J Wood

J Bright

Hampshire
2004 Matthew Smith Oxfordshire

C Turner

M Harman

G Potter

J Turner

Norfolk
2005 Dominic Reed Essex

C Jackson

E Zoers

P Atkins

A Cowlin

Somerset
2006 Robert Elmore Cambridgeshire

I Smith

M Toleman

J Smith

L Toleman

Devon
2007 Adrian Walter West Sussex

I Smith

M Toleman

J Smith

L Toleman

Devon
2008 Scott Follis West Midlands

S Barker

M Price

C Shakeshaft

C Williams

Shropshire
2009 David Newsome North Yorkshire

S Barker

M Price

C Shakeshaft

C Williams

Shropshire
2010 Matt Sifford Essex

S Barker

M Price

C Shakeshaft

C Williams

Shropshire
2011 Edward Elmore Cambridgeshire

J Walker

J Woods

J Sparham

D Lamb

Norfolk
2012 Edward Elmore Cambridgeshire

B Bland

M Davies

L Woodward

D Wiggins

Oxfordshire
2013 Mitchell Young Essex

J Rudd

J Townend

G Townend

B Render

North Yorkshire
2014 Callum Beale Northamptonshire Nathan Bailey West Midlands

C Hawkins

C Cowlin

C Shakeshaft

K Hawkins

Somerset
2015 George Cherry Hampshire Danny Woods Cheshire

P Dunn

M Davies

L Woodward

D Wiggins

Oxfordshire
2016 Callum Beale Northamptonshire Owen Cranston Norfolk

B Render

D Langdon

J Rudd

J Perry

North Yorkshire
2017 Callum Beale Northamptonshire Ben Weeks Dorset

S Bailey

N Bailey

E Weaver

T Bailey

West Midlands
2018 Alex Kley Dorset Michael Hall Dorset

E Pavey

M Sheen

C Osbourne

K Wright

Devon
Print Print | Sitemap
© English Short Mat Bowling Association ESMBA